Jak terapia falą uderzeniową pomaga w leczeniu przewlekłego bólu barku?

Czym jest terapia falą uderzeniową?

Terapia falą uderzeniową to nieinwazyjna metoda leczenia różnych schorzeń układu mięśniowo-szkieletowego. Wykorzystuje ona fale dźwiękowe o wysokiej intensywności, które są kierowane do określonego miejsca w ciele. Ich siła jest na tyle duża, że mogą one oddziaływać na tkanki na głębokości do kilku centymetrów.

Zobacz również: fala uderzeniowa Bydgoszcz

Ból barku a terapia falą uderzeniową

Przewlekły ból barku jest dość powszechnym problemem, który może być spowodowany różnymi czynnikami, takimi jak urazy, przeciążenie czy zmiany zwyrodnieniowe. Jest on nie tylko bolesny, ale może także znacząco ograniczać ruchomość i wpływać na codzienne funkcjonowanie.

Terapia falą uderzeniową jest często stosowana w leczeniu przewlekłego bólu barku. Działa ona poprzez generowanie fal dźwiękowych, które penetrują tkanki i stymulują procesy naprawcze w organizmie.

Mechanizm działania

Fale dźwiękowe generowane podczas terapii falą uderzeniową stymulują mikrokrążenie oraz procesy metaboliczne w obszarze leczonym. Dzięki temu dochodzi do przyspieszenia procesów regeneracyjnych. Terapia falą uderzeniową ma również zdolność do rozbijania zwapnień i zrostów, które są często przyczyną przewlekłego bólu barku.

Wiele badań potwierdza, że terapia falą uderzeniową może znacząco poprawić ruchomość i zmniejszyć ból w przypadku wielu schorzeń układu mięśniowo-szkieletowego, w tym także bólu barku.

Terapia falą uderzeniową – praktyczne zastosowanie

Proces terapii falą uderzeniową jest nieinwazyjny i bezpieczny. Leczenie trwa zwykle od kilku do kilkunastu minut i jest przeprowadzane ambulatoryjnie. Po zabiegu pacjent może wrócić do normalnej aktywności.

Terapia falą uderzeniową nie jest jednak odpowiednia dla każdego pacjenta. Przeciwwskazaniami do jej stosowania są m.in. ciąża, zaburzenia krzepnięcia, choroby serca czy obecność metalowych implantów w miejscu, które ma być poddane terapii.

Podsumowanie

Terapia falą uderzeniową to skuteczna metoda leczenia przewlekłego bólu barku, która stymuluje naturalne procesy regeneracyjne organizmu, poprawia mikrokrążenie i może rozbijać zwapnienia. Jest to bezpieczne i nieinwazyjne rozwiązanie, które może przynieść ulgę wielu pacjentom cierpiącym na przewlekłe dolegliwości związane z barkiem. Ważne jest jednak, aby pamiętać, że nie jest to metoda odpowiednia dla każdego i zawsze decyzję o jej zastosowaniu powinien podejmować lekarz.