Czym jest botoks

Interesuje was zabieg botoks Świecie, ale nie jesteście przekonani jego bezpieczeństwem? W sieci krąży pełno mitów na temat botoksu, czas w końcu rozwiać wszelkie wątpliwości! 

Botoks jest lekiem pozyskiwanym z jadu kiełbasianego, inaczej nazywanym toksyną botulionową (neurotoksyna). Pomimo iż jest on uznawany za jedną z najniebezpieczniejszych naturalnych toksyn, to podawany w odpowiednio małych dawkach są bezpieczne dla zdrowia, a nawet wykorzystywane w celach terapeutycznych.

Botoks jest używany jako lek zmniejszający napięcie mięśni, rozpowszechniony w medycynie estetycznej, od dawna uważany za magiczny eliksir młodości, który pozwala na szybkie i skuteczne odmłodzenie skóry.

Najczęściej wykorzystywany jest w medycynie estetycznej do pozbycia się zmarszczek i odmłodzenia skóry, ale także ma swoje zastosowanie w leczeniu  migreny, bruksizmu oraz nadmiernej potliwości. Dzięki zastosowaniu botoksu można pozbyć się uciążliwych zmarszczek w okolicach brwi, oczu i na czole. 

Zabieg wprowadzenia botoksu polega na wprowadzeniu preparatu do organizmu za pomocą niewielkiej strzykawki w określone mięśnie odpowiadające za mimikę twarzy, co powoduje zatrzymanie pracy danego mięśnia i kurczenie skóry w tym obszarze. Dzięki temu zmarszczki zanikają i otrzymujemy efekt odmłodzenia.

Należy pamiętać, że zabieg powinien być wykonywany przez wykwalifikowanego lekarza, aby był w pełni bezpieczny.

Często wspominanym efektem ubocznym botoksu jest efekt maski, czyli brak mimiki twarzy. Na całe szczęście jest to tylko mit powielany w internecie, ponieważ preparat działa tylko w miejscu podania, warto także pamiętać, że efekty botoksu nie są permanentne. Mięśnie wrócą do poprzedniego stanu po około 4-6 miesiącach.

Również często podawanym mitem w internecie jest przekonanie, że botoks uzależnia i skóra po ustąpieniu efektów jest w gorszym stanie. Tak naprawdę w każdej chwili możemy zrezygnować z dalszego podawania botoksu, a naturalne jest, że podczas trwania jego efektów przyzwyczaimy się do odmłodzonej twarzy, przez co po ustąpieniu preparatu i powrocie do starej twarzy może ona się wydawać starsza, niż pamiętaliśmy. Jednak należy pamiętać, że botoks zatrzymuję pracę mięśni, więc skóra w danym obszarze twarzy nie znajdowała się w stanie napięcia.