Lampa uliczna LED – nieodłączne wyposażenie dzisiejszych ulic

Warunki współczesnego transportu drogowego nie zawsze są korzystne dla kierowców i pieszych. Wszystko przez zmienne, nie zawsze korzystne warunki atmosferyczne. Dlatego tak ważne jest oświetlenie drogowe, które znacząco wpływa na bezpieczeństwo. Istotną rolę odgrywają lampy uliczne LED. Jak rozwija się ich technologia?

Lampy uliczne LED lepsze od rozwiązań tradycyjnych


Tradycyjne oświetlenie najczęściej jest obsługiwane przy głównego przełącznika, który włącza i wyłącza cały system lamp w tym samym czasie.

Ten przełącznik może być uruchamiany zarówno ręcznie, jak i według przyjętego scenariusza czasowego. W przypadku nowszych rozwiązań stosuje się w tym celu czujniki natężenia światła dziennego.

Jak można się domyślić, elastyczność takiego systemu sterowania jest niestety dość ograniczona. Przez konieczność usuwania niedziałających lamp w trybie pilnym, ich obsługa staje się dość problematyczna w realizacji. Wszystko ze względu na brak informacji na temat sprawności działania całego systemu oświetlenia.

Lampy uliczne LED – najlepsze rozwiązanie w dużych miastach

Choć w niewielkim mieście obsługa lamp nie jest tak problematyczna, to w dużych miastach konieczne jest sprawne zarządzanie system, który składa się z kilkudziesięciu lub nawet kilkuset tysięcy lamp, co jest prawdziwym wyzwaniem wymagającym efektywnych rozwiązań. Odpowiedzią na tę potrzebę są lampy uliczne LED.

Lampy uliczne LED – przyszłość systemów oświetleniowych


Na ten moment doskonałym rozwiązaniem są nowoczesne systemy oświetlenia ulicznego, które opierają się na technologii LED. Zapewnia ona nie tylko zmniejszenie zużycia energii elektrycznej i optymalizację parametrów świetlnych lamp. Może wpłynąć też znacząco na polepszenie niezawodności i bezawaryjności, dlatego znacząco zwiększa bezpieczeństwo wszystkich uczestników ruchu drogowego, szczególnie w nocy. Co ważne, technologia z roku na rok coraz bardziej się rozwija – zwiększana jest przede wszystkim efektywność i niezawodność tego typu systemów. Uważa się je obecnie za najlepsze rozwiązanie nie tylko dla wielkich, ale i mniejszych miast.