Co to jest ortodoncja?

Ortodoncja to dział stomatologii zajmujący się nieprawidłowym ustawieniem zębów. Osoba może mieć przegryzienie, niedogryzienie, przepełnienie zębów, krzywe zęby lub niewspółosiowość żuchwy – co może powodować problemy z jedzeniem lub mową. W takich przypadkach zaleca się leczenie ortodontyczne w celu zmiany ustawienia zębów na prostsze i bardziej wyrównane. Ortodoncja może być również wykorzystywana w celach kosmetycznych, jeśli dana osoba chce mieć lepszy uśmiech.

Osoba może urodzić się z wadą zgryzu lub złym zgryzem lub może uzyskać to z czasem poprzez urazy lub nawyki, takie jak ssanie kciuka jako dziecko. Jakikolwiek może być problem, ważne jest, aby natychmiast go wyleczyć. Wada zgryzu lub „złe ugryzienie” mogą na dłuższą metę powodować problemy ze zdrowiem jamy ustnej.

Reklama: Dentysta Rybnik

Jakie są zalety ortodoncji?

Ortodoncja jest ważna, ponieważ źle ustawione zęby lub niewłaściwe ustawienie może prowadzić do większego ryzyka próchnicy i zapalenia dziąseł. Niewłaściwy zgryz może utrudnić przyswajanie zębów lub uczynić je bardziej bolesnymi, co prowadzi do złej higieny jamy ustnej w tych konkretnych regionach – co może mieć wpływ na zdrowie jamy ustnej.

Ortodoncja to skuteczna metoda leczenia, którą można wykorzystać do:

– Zamknięcie szczeliny między zębami

– Upewnienie się, że Twoje zęby i szczęka są odpowiednio wyrównane

– Wyprostowanie krzywych zębów

– Poprawa funkcji jamy ustnej (takiej jak jedzenie lub mowa)

– Naprawa niewłaściwego zgryzu