Joga – ćwiczenia fizyczne czy oddechowe?

Praktykowanie jogi ma wnieść w nasze życie równowagę, ale czy jest to możliwe bez prawidłowego oddechu? Celem praktyki jogi oraz różnorodnych technik oddechowych jest oczyszczenie i zrównoważenie energii życiowej, czyli prany. 

Reklama: Psychotesty Bydgoszcz

Jeśli podczas praktykowania jogi podejdziemy do tematu holistycznie, oczywistym stanie się, że w panowaniu nad ciałem i duchem oraz świadomym uczestnictwie w teraźniejszości, nadrzędne znaczenie ma oddech. Głęboki, równomierny, opanowany – uwalniający oddech.

Zrozumiemy wtedy, że w praktyce jogi najważniejszy jest oddech i to asany – pozycje, które wykonujemy, powinny być dopasowane właśnie do oddechu – najważniejszej części praktyki. To właśnie oddech jest esencją jogi. Patrzenie na jogę jedynie przez pryzmat asan jest błędne i wprowadza mylne wyobrażenie na temat jogi. Joga jest bowiem starożytnym systemem, filozofią życia, której celem jest harmonia ciała i umysłu. Z ośmiu ogniw stanowiących punkty wyjścia do samodoskonalenia się, tylko jedno mówi o ćwiczeniach fizycznych – przygotowywaniu ciała asanami. To właśnie joga – potocznie rozumiana jako ćwiczenia fizyczne jest wstępem do następnego etapu jakim jest kontrolowanie oddechu i rozprzestrzenianie energii życiowej. Każdy asana, ruch ciała powinien być dopasowany do oddechu, powinien być oddechem. 

Jakie korzyści przynosi świadome oddychanie podczas praktyki jogi?

Korzyści wynikające z prawidłowego oddychania jest wiele i mają realne przełożenie na stan zdrowia. Oddychając świadomie podczas praktykowania jogi pozwalamy na dotlenienie wszystkich obszarów ciała co bezpośrednio wpływa na narządy wewnętrzne. Oddychając redukujemy stres, obniżamy nadciśnienie tętnicze, poprawiamy jakość snu, ale również dbamy o większą sprawność intelektualną. Uważny oddech wpływa również na stan naszego umysłu, pomaga walczyć z lękami i depresją, dba o układ nerwowy.

Praktykując jogę i pranajamę wyruszysz w podróż poznawania siebie i swojego organizmu. Ćwiczenie uważności pomaga kształtować umiejętność obserwowania ciała i ducha. Taka praca nad sobą wymaga czasu, ale regularnie powtarzana przyniesie niezliczone korzyści. Im bardziej jesteśmy świadomi siebie tym łatwiej panować nam nad swoim życiem i emocjami oraz zrozumieć, że nie na wszystko mamy wpływ. 

 Joga i pranajama to praktyki oczyszczające ciało i umysł, stanowią również doskonały wstęp do medytacji.