Czy łysienie można leczyć?

Łysienie to po prostu medyczne określenie wypadania włosów. Alopecia Areata (AA) to bardzo szczególny i powszechny rodzaj wypadania włosów, który zwykle powoduje okrągłe plamy całkowitego wypadania włosów, pozostawiając wyraźne plamy na skórze głowy.

Jest to choroba autoimmunologiczna, w której układ odpornościowy organizmu działa nieprawidłowo i atakuje mieszki włosowe organizmu. W większości przypadków mieszki włosowe pozostają nienaruszone i często następuje całkowite przywrócenie ich wzrostu, chociaż nie zawsze tak jest.

U około 1 na 20 osób wypadanie włosów może postępować i obejmować całą skórę głowy, które określa się jako łysienie całkowite. Czasami może to również dotyczyć paznokci, z drobnymi wgłębieniami lub przerzedzeniem. Czasami łysienie plackowate może powodować bardziej ogólne przerzedzenie włosów bez pojedynczych łat. Sprawdź: Dermatolog Świecie prywatnie

Dermatolog powinien być w stanie zdiagnozować AA. Chociaż obecnie nie ma lekarstwa, włosy często odrastają samoistnie, a zabiegi mogą przyspieszyć odrastanie włosów.

Zabiegi obejmują:

Steroidy – można je podawać jako balsam, ale prawdopodobnie działają one skuteczniej, gdy są wstrzykiwane co około 6 tygodni w tę część skóry, w której znajdują się mieszki włosowe. Odrost może nastąpić w ciągu miesiąca, ale może potrwać dłużej. Czasami można stosować tabletki steroidowe, ale nie jest to opcja długoterminowa ze względu na skutki uboczne.

Minoksydyl – zwykle stosowany w leczeniu wypadania włosów u mężczyzn lub kobiet, 5% minoksydyl może pomóc w odrastaniu włosów w przypadku łysienia plackowatego. Można go nakładać dwa razy dziennie i może zająć 3 miesiące, zanim zacznie działać.

Difhencyprone – jest to lek stosowany w celu celowego wywołania reakcji alergicznej na łysych miejscach skóry, powodując powstawanie czerwonych i lekko swędzących obszarów przypominających wyprysk. To zmienia odpowiedź immunologiczną skóry i często powoduje wzrost nowych włosów.