Zapaleniu wątroby można zapobiec

Czy wiesz, że osiemdziesiąt procent wszystkich pierwotnych raków wątroby na całym świecie jest spowodowanych przewlekłą infekcją wirusem zapalenia wątroby typu B lub C? Jeśli jesteś tego świadomy, to mam nadzieję, że również zdajesz sobie sprawę, iż istnieje szczepionka , która może zapobiec infekcji, a w ostateczności rakowi wątroby.

Oto dobra wiadomość: zakażeniu HBV w dużej mierze można zapobiec i tak było od czasu wprowadzenia szczepionki przeciw HBV w 1981 r. W rzeczywistości była to pierwsza dostępna szczepionka przeciwnowotworowa i jest skuteczna w 95% w zapobieganiu zakażeniom i rozwojowi chorób przewlekłych oraz rak wątroby spowodowany HBV.

Sprawdź: Szczepienia Covid

Zaleca się, aby dzieci otrzymały pierwszą dawkę szczepionki przeciw HBV zaraz po urodzeniu i zakończyły trzydawkową serię szczepionek przed ukończeniem wieku 6–18 miesięcy. Szczepić należy również starsze dzieci i młodzież, które wcześniej nie otrzymały szczepionki przeciw HBV, a także osoby dorosłe z czynnikiem ryzyka zakażenia HBV. Czynniki ryzyka obejmują kontakt z krwią w pracy, dożylne zażywanie narkotyków, mieszkanie z osobą z przewlekłym zakażeniem HBV, współżycie z osobą zakażoną oraz podróżowanie do krajów o umiarkowanym lub wysokim wskaźniku HBV. Porozmawiaj ze swoim lekarzem, aby ustalić, czy jesteś zagrożony i czy powinieneś zostać zaszczepiony.